Hírek
|
Kedves Testvérek,
ebben az évben, a világjárvány idején sajátos módon vagyunk kénytelenek ünnepelni. Szeretett karácsonyi hagyományainknak maradéktalanul nem fogunk tudni eleget tenni. Mindent fertőtlenítve, távolságtartóan és maszkot viselve készülünk átélni a szeretet testetöltésének ünnepét.
Azonban, ebben a szokatlan helyzetünkben lehetőség adódik arra, hogy a külsőségek erőt felemésztő tennivalói helyett kerüljön az ünnep központjába az ünnepelt Jézus Krisztus.
Ünnepi jókívánságom kifejezett célja az, hogy az alábbi sorokat olvasva, egyéni és/vagy családi ünneplésedet a karácsony örökérvényű üzenete hassa át, és a keresztyén életed egészét jobbítsa meg. A szent Isten személyesen lépett be az általa teremtett világba. És Aki bennünket a saját képére és hasonlatosságára teremtett, magára vette a mi képünket és hasonlatosságunkat, hogy eggyé legyen velünk, és mi Ővele. “Áldott az Úr, Izráel Istene, hogy meglátogatta és megváltotta az ő népét. Erős szabadítót támasztott nekünk szolgájának, Dávidnak házából, amint kijelentette azt szent prófétái által örök időktől fogva, …” (Lk 1, 68-70)
Mi lenne, ha most mindent félre tennél szívedből, szobádból, életedből: ajándékot, gondot, vírustól való félelmet, mindent, ami most homályossá teszi a levegőt körülötted, és Őt, Jézus Krisztust tennéd a fő helyre szívedben, szobádban, életedben? Mi lenne akkor? Az lenne az igazi, tiszta karácsonyi öröm. És ez – csodák csodájára – az ünnep múlásával nem fogyatkozna el! Erős szabadítót támasztott nekünk az Úr, a mi Istenünk – ezért, jertek, együtt áldjuk és magasztaljuk az Ő nevét.
Kozma András Szakács Levente Visky Péter Veres Csaba lelkipásztorok gondnokok
Kolozsvár-Tóvidék, 2020. karácsonyán |
Utolsó módosítás: 2020.12.24 |
|
Cikkek
|

Segítségkérés és segítségnyújtás NŐK ELLENI CSALÁDON BELÜLI ERŐSZAK esetén
Nem rövid az Úr keze a megtartásra; És nem nehéz a füle a meghallgatásra. Jesaja 59, 1
A nők elleni erőszak az emberi jogok súlyos megsértése. Az emberi méltóság és Isten ellen elkövetett bűn. Különböző formái közül világszerte a legelterjedtebb a családon belüli erőszak. Minden kultúrában, a társadalom minden rétegében előfordul. Leggyakrabban a férfiak azok, akik bántalmazzák élettársukat. Egy folyamatosan fennálló kényszerítő kontrollról van szó, mely által a férfi saját akaratát érvényesíti. A nő feletti uralkodási vágyát különböző módszerekkel, taktikákkal éri el (fizikai, érzelmi és pszichológiai, szexuális, gazdasági, spirituális, valamint digitális erőszak).
A COVID-19 pandémia következtében világszerte hangsúlyossá vált egy másik pandémia: a nők elleni családon belüli erőszak. Már a koronavírus-járvány előtt, világszinten minden 3. nő átélt fizikai és/ vagy szexuális bántalmazást párkapcsolatában vagy szexuális erőszakot követett el rajta olyan férfi, akivel nem volt párkapcsolata. (WHO, 2013) Romániában minden 4. nőnek van ilyen tapasztalata. (FRA Violence against women: an EU-wide survey, 2014) Ám a COVID-19 világjárvány miatt kialakult stresszhelyzet és a hosszú otthon tartózkodás hatására gyakoribb lett a nők bántalmazása. A karantén ideje alatt számos országban megnövekedett a bántalmazással kapcsolatos segélykérések száma. (UN Women, 2020)
Félsz-e a társadtól? Felmerült-e benned az a gondolat, hogy társad erőszakosan bánik veled? Talán:
... érezteti-e, hogy csúnya és hasznavehetetlen vagy?
... eltávolít-e a családtól és barátoktól?
... fenyegetéssel éri el az akaratát?
... téged hibáztat a viselkedéséért?
... soha nem ismeri be, hogy téved?
... a Bibliát használja arra, hogy irántad való bántalmazó viselkedését indokolja?
Gondolkodj el, miért érzel félelmet, amikor vele vagy. A szeretet mellett nincs félelem. A szeretet biztonságot, a félelem veszélyt jelent. Jogod van a biztonságra. Megérdemled a szeretetet. Isten szeret, és neki nagyon értékes vagy! Bízzál az Úr szabadításában, és kérj segítséget!
Néhány szolgáltatás, ahova fordulhatsz, ha bántalmazó kapcsolatban élsz:
· Ingyenes segélyvonal: 0 800 500 333 (24/7)
· Bright Sky telefonos applikáció
· kolozsvári ingyenes Tanácsadó Központ az Erőszak Megelőzéséért https://www.facebook.com/Centrul-de-Consiliere-pentru-Prevenirea-Violen%C8%9Bei-110439244022063
A központ szolgáltatásai román és magyar nyelven is elérhetőek.
1. prevenciós tevékenységek:
- Női kávézó és filmklub
- Könyvtár
- Érzékenyítő kampányok: november 25-én kezdődik a központ Facebook oldalán a 16 napos akció. Ennek keretében kölcsönözhető olvasmányokat ajánlanak a nők elleni erőszak témakörében, valamint erőszaktúlélők rövid bizonyságait fogják felolvasni.
2. intervenciós tevékenységek:
- Információs telefonszolgálat: 0758 552 397 (H-K: 16-18, SZ-CS: 10-12) Erőszaktúlélő nők vehetik igénybe az ingyenes szociális, jogi és pszichológiai tanácsadást. Útmutatást kérhetnek segítségnyújtásban barátok, családtagok vagy szakemberek.
- Támogató csoport indul bántalmazó kapcsolatból kilépett nők számára.
3. szakemberek képzése: a családon belüli erőszak témakörben.
· DASM (Direcția de Asistență Socială și Medicală) Centru pentru prevenirea și combaterea violenței în familie 0372 799 098 (Maramuresului 1 szám,
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
) http://dasmclujnapoca.ro/2019/04/centrul-pentru-prevenirea-si-combaterea-violentei-in-familie/ Ingyenes szociális, pszichológiai, illetve jogi tanácsadást nyújtanak román nyelven. Főleg a súlyosabb, magas kockázatú eseteket kezelik. Általuk igénybe vehető a két éves lakbértámogatás, mellyel a bántalmazó párkapcsolatból kilépett nőket támogatják.
Ha veszélyben vagy, hívd az 112-t! A rendőrök ideiglenes távoltartási rendeletet tudnak kibocsátani. Legfontosabb a saját és gyermekeid biztonsága.
Mindenki tehet valamit, hogy a nők szabadon és félelem nélkül élhessenek otthonaikban.
1. Keresztyén kötelességünk megismerni a családon belüli erőszak jelenségét.
2. Álljunk a bántalmazott nő mellé, hallgassuk meg együttérzően és ítéletmentesen, mondjuk el, hogy amit átél az elfogadhatatlan, és semmivel sem indokolható. Erősítsük meg számára, hogy az erőszak soha nem Isten akarata.
3. Legyünk nyitottak, és figyeljünk arra, hogy miben igényli segítségünket. Ne akarjunk dönteni helyette. Támogassuk őt megtalálni a saját útját a szabadulás fele.
Az alábbi filmecskék segíthetnek a nők elleni családon belüli erőszak megismerésében, de bátoríthatnak az együttérző támogatásra is:
· Hogyan segítsek? (NANE Egyesület) https://www.youtube.com/watch?v=_tSQURqFmsQ
· Violence in relationships: warning signs (NANE Egyesület) https://www.youtube.com/watch?v=3fzAOhwIaz8
· “Valami csattant, Anya elesett” - Gyerekek a bántalmazó párkapcsolatban (NANE Egyesület) https://www.youtube.com/watch?v=OO8ZHeeCaek
· A beárnyékolt pandémia podcast bemutatkozása https://anchor.fm/erinteskozpont
November 25, a Nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja és december 10, az Emberi jogok világnapja között világszerte történik a 16 NAP kampány, mely során különféle érzékenyítő alkalmakat szerveznek. Imádkozzunk együtt, hogy:

Köszönöm Neked, hogy meghallod a bántalmazott nők segélykiáltását, és a nők elleni erőszak megelőzésében vállalod a szereped!
Források
1) World Health Organization, Department of Reproductive Health and Research, London School of Hygiene and Tropical Medicine, South African Medical Research Council (2013). Global and regional estimates of violence against women: prevalence and health effects of intimate partner violence and non-partner sexual violence, p.2.
2) UN Women (2020). Intensification of efforts to eliminate all forms of violence against women: Report of the Secretary-General (2020), p. 4.
3) United Nations Economic and Social Affairs (2015). The World’s Women 2015, Trends and Statistics, p. 159
Sebestyén Erika, mentálhigiénés segítő szakember |
Utolsó módosítás: 2020.11.25 |
Presbiteri szavazás online lehetősége |
Hírek
|
Az online felületen szavazni kívánók november 17-én reggel 9 óráig küldjék be az
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
címre ez iránti kérésüket a regisztrálás végett, amelyhez adják meg nevüket és pontos címüket. Amennyiben készek megosztani velünk a telefonszámukat is, azt külön köszönjük. |
Utolsó módosítás: 2020.11.07 |
Állásfoglalás
Kolozsvár-Tóvidéki Református Egyházközség állásfoglalása a családon belüli erőszakról
1. Családon belüli erőszaknak nevezzük a kontroll és hatalom fenntartására irányuló minden olyan megnyilvánulást, ami az egyénnek fizikai, szexuális, lelki, érzelmi vagy szellemi sérülést okoz vagy okozhat, és ami egy intim vagy családi kapcsolatban történik.
2. A családon belüli erőszak ellen határozottan tiltakozunk, és az összes formájában elfogadhatatlannak tartjuk. Az erőszakos magatartás ellentmond a keresztyén ember krisztusi életvitelének.
3. Elismerjük, hogy a családon belüli erőszak súlyos társadalmi probléma, mely a keresztyén gyülekezetek közösségét is érinti.
4. Védelmezzük a családon belüli erőszak elszenvedőit: meghallgatjuk és támogatjuk őket, törődünk testi és lelki gyógyulásukkal.
5. Prioritásként kezeljük a nők és a gyerekek biztonságát. Szem előtt tartjuk a nők és a gyerekek erőszakkal szembeni fokozott kiszolgáltatottságát és sérülékenységét, és ennek megfelelően cselekszünk.
6. Készek vagyunk együttműködni a családon belüli erőszak áldozatait támogató szociális szervezetekkel, és ezek munkáját gyülekezetünkben ismertetni.
7. Tanítjuk, hogy a családon belüli erőszak bűn és az ember méltóságának súlyos megsértése. Felelőségünk az elkövetőt erőszakos magatartásával szembesíteni és meginteni.
8. Meggyőződéssel hirdetjük Isten feltétlen és tökéletes szeretetét, igazságosságát, irgalmát és bocsánatát.
9. Tanítunk arról, hogy mit jelent Isten képmására és hasonlatosságára férfinak és nőnek lenni.
10. Törekszünk arra, hogy a gondnokok, presbiterek, lelkigondozók és munkatársak ismerjék a családon belüli erőszak természetét és dinamikáját, ennek romboló következményeit és az áldozatok támogatásának alapelveit. |
Utolsó módosítás: 2020.06.23 |
Hírek
|
Gyerekeknek Karanténra
Gyerekáhítatos videók, bibliai játékok, rajzfilmek, dalok |
Utolsó módosítás: 2020.04.10 |
Beszámoló
|
Egy másodéves kátésokból és ifisekből álló kis csapat beszámolója a hideghavasi krándulásról:
"Február 22.-én, megszakítva rutinos hétvégéinket, gondoltuk jó lenne kimozdulni a szabadba, s még egyszer újra átélni, jól megőrzött gyerekkori havas emlékeinket. Fő célunk egy iglu építése volt, melyet sikeresen meg is valósítottunk, jóval időkeretünkön belül, így a heti káté kérdés megbeszélése után, bőven maradt idő, egy kis teázgatásra, szánkózásra. Fürgeségünk lévén, sétára is elindultunk a hegyekbe, még egy utolsó pillantást vetve a hólepte tájra. Mindeközben nagyon jól éreztük magunkat, s hálásak voltunk, hogy adatott egy ilyen alkalom." Buday Réka Tímea
Fényképek:

|
Utolsó módosítás: 2020.04.09 |
Beszámoló
|
2020-02-17


|
Utolsó módosítás: 2020.02.17 |
Gyülekezetünk éves programja - 2020 |
Alkalmaink
|
Január 19-26 – Egyetemes imahét
Február – Évelei közgyűlés
Február 6 – új “Asztali beszélgetések” (Alpha Klub) sorozat indul
Február 15 – Családos Vasárnap
Február 24 – március 1 – Bőjtfő vasárnapjának hete: Gyógyulás minden áron?
Március 22 – A Radebeul-i testvérgyülekezettel közösen ünnepelt vasárnap
Március 28-29 – Asztali beszélgetések (Alpha) csendeshétvége
Május 3 – Anyák napja Május 17 - Kiskátésok vasárnapja
Május 25-29 – Konfirmációra való felkészülés pünkösd hetében
Május 30 – Az ifjak bizonyságtétele
Május 31 – Pünkösd ünnepén az ifjak fogadalomtétele
Június 1 – Pünkösdi Koncert
Június 5-7 – Gyülekezeti Csendeshétvége (Lesi tó)
Június 14 – Iskolai évzáró istentisztelet
Július 13 – Július 20 – Gyerek tábor (Lesi tó)
Július 27 – Augusztus 2 – Koinónia Tábor (Ilyefalva)
Augusztus 24-31 – Ifi tábor (Lesi tó)
Szeptember 6 – Iskolai évnyitó istentisztelet
Október 4-6 – Ifi/Kátésok őszi összerázós kirándulás
Október 25 – Reformáció másként ifjakkal (itt alvós)
November 7 – Presbiteri Csendesnap
November 23-29 – Adventi Evangelizációs Hét
December 13 – Adventi Zenés Istentisztelet
December 24 –Gyerekek és ifjak karácsonyi ünnepélye |
Utolsó módosítás: 2020.02.12 |
IMAHÉT - A Krisztus-hívok egységéért |
Hírek
|
2020 január 19–26.
„…nem mindennapi emberséget tanúsítottak irántunk…”
Jan. 19 (vasárnap) - Megbékélés: A rakomány kidobása
Igét hirdet: Visky Péter lelkipásztor
ApCsel 27,18–19; 27,21 Zsolt 85 Lk 18,9–14
Jan. 20 (hétfő), 19:00 - Megvilágosodás: Krisztus világosságának keresése és megmutatása
Igét hirdet: Gombos Vencel lelkipásztor (Harasztos) ApCsel 27,20 Zsolt 119,105–110 Mk 4,35–41
Jan. 21 (kedd), 19:00 - Reménység: Pál üzenete
Igét hirdet: Barta István lelkipásztor (Zsobok) ApCsel 27,22; 27,34 Zsolt 27 Mt 11,28–30
Jan. 22 (szerda), 19:00 - Bizalom: Ne félj, csak higgy!
Igét hirdet: Bántó Tamás Csilla lelkipásztor (Kispetri) ApCsel 27,23–26 Zsolt 56 Lk 12,22–34
Jan. 23 (csütörtök), 19:00 - Erő: a kenyér megtörése az útra
Igét hirdet: Lukács-Lőrincz Csilla lelkipásztor (Kutyfalva) ApCsel 27,33–36 Zsolt 77 Mk 6,30–44
Jan. 24 (péntek), 19:00 - Vendégszeretet: a nem mindennapi emberség bemutatása
Igét hirdet: Nagy Alpár lelkipásztor (Egeres) ApCsel 28,1–2. 7 Lk 14,12–24 Zsolt 46
Jan. 25 (szombat), 19:00 - Megtérés: szívünk és elménk megváltozása
Igét hirdet: Tibor testvér, ferences szerzetes (Kolozsvár) ApCsel 28,3–6 Zsolt 119,137–144 Mt 18,1–6
Jan. 26 (vasárnap), 10:00 - Nagylelkűség: elfogadás és adás
Igét hirdet: Sógor Árpád lelkipásztor (Kolozsvár-teológia) ApCsel 28,8–10 Zsolt 103,1–5 Mt 10,7–8 |
Utolsó módosítás: 2020.01.14 |
Hírek
|




|
Utolsó módosítás: 2019.12.13 |
Ifi/Kátésok őszi összerázós kirándulás - 2019 |
Beszámoló
|
Jó napot.
Az én nevem Nemes Dávid és szerencsém volt résztvenni egy két napos kiránduláson. A kiránduláson résztvettek az első és másod éves kátésok és az Ifjak (Ifisek). Egy egy órás vonat út és még fél óra gyaloglás után, megérkeztünk Zsobokra (Jebucu). Szállásunk egy árvaház mellett volt, a lakói nagy szeretettel fogadtak minket. Leraktuk a csomagjain kat és elkezdtük a programokat. Játszottunk pár ismerkedős játékokat, majd Visky Péter egy előadást tartott a kirándulás mottójáról. A kirándulás mottója az volt, hogy: "Vigyázz, kész, rajt!". Az előadás után nagyon sok mindent csináltunk. Játszottunk, fociztunk, röpiztünk, majd megettük a nagyon finom ebédet, levest és rántott húst szalmakrumplival. Megmásztunk egy meredek dombot,hogy megnézhessük a naplementét. Ez kevesebb sikerrel jött össze, mert elég felhős volt az ég, de így is egy nagyon jót szórakoztunk, mert játszottunk egy nagyon élvezetes és számomra akkor még ismeretlen játékot a Viking sakkott. Befejeztük a játékot és visszamentünk a szállásra. Két csapatra oszlottunk, külön a fiúk és külön lányok. Mindkét csapat ugyan arról a témáról beszélt és ezt később megvitattuk egymással, ami elég érdekessé sikeredet. A vita után vacsoráztunk és megint kisebb csapatokra oszlottunk, azért, hogy játszódjunk pár társasjátékot. Mindenkinek nagyon vidáman telt a játszás és mivel már mindenki fáradt volt ilyenkor, az alvás következett. A ébresztés (legtöbbünknek) 7:30-kor volt, nyolc órakor pedig a reggeli. Reggeli után mindenki a szobájába ment, hogy pakoljon és hogy elrendezze az ágyát. Mikor mindenki megvolt, elindultunk a vasútállomás felé és hazamentünk.
Az egyetlen dolog amin legközelebb javítani kellene az, hogy többet tartson, mert összegezve, ez a kirándulás egy felejthetetlen élmény volt.
Köszönöm minden szervezőnek akik nélkül ez a kirándulás nem valósult volna meg.

(a fotókat Tomi készitette) |
Utolsó módosítás: 2019.11.25 |
|
|
|
|
|
NAPI IGE |
"És foglalatosok valának az apostolok tudományában és a közösségben, a kenyérnek megtörésében és a könyörgésekben." Csel 2,42
|
|
Hírek |
2020 December 24
|
2020 November 07
|
2020 April 10
|
|
|